Животът в НРБ или за „имането през социализма“
Да си спомним как живеехме по времето на социализма, към който мнозина още изпитват носталгия.

Да си спомним как „добре“ си живеехме по времето на социализма, към който мнозина още изпитват носталгия.
- Цял народ тънеше в блажено невежество, докато партийците си тъпчеха западните сметки и бяха по-капиталисти от капиталистите– Нямаше богати и бедни. Всички бяха еднакво бедни.
– Найлоновите пликове се перяха и простираха.
– Уиски се вземаше или за Нова година, или на петилетка. Празната му бутилка задължително се пазеше на видно място в холната секция дълго време след като е изпито, а след това се ползваше за съхранение на ракия. Беше гордост да сервираш ракия от бутилка червено „Джони“ например.
– Във витринката в хола задължително се държаха на показ и кристалните сервизи – само за гости!
– Десетки хиляди семейства бяха с еднаква спалня и холна секция, придобита с огромно дебнене в мебелния магазин, за да се доредиш…
– Вносен алкохол можеше да се купи само от „Кореком“, или пък някой шофьор на ТИР да го донесе през граница.
. Празните вече кутии от цигари също се пазеха, а мнозина си правеха „робот“ от „Малборо“ или от „Кент“.– Пазеха се и опаковките и станиолите от шоколади като символ на изживян лукс.
– Вносните сапуни и шампоани задължително се държаха в гардеробите поне един месец като ароматизатор.
– Често срещана гледка беше наредени празни флакони от дезодоранти и празни шишенца от парфюми да стоят на видно място. В някои домакинства и до ден днешен още си ги има тия неща, някои хора са застинали в онова време.
– Маслините бяха като диамантите, а „екзотичните“ стоки се изкупуваха месец по-рано с връзки и записване. Даже и до опашката не стигаха.
– Дънки и джинси на детенцето се вземаха с 3-4 номера по-големи, щото то нали ще расте...
– Купиш си тапети и губер – после каниш цялата улица, да ги видят.
– Чорап се носеше до пето закърпване, дупка на жилетката се наплиташе със сходен цвят.
– Държавни ателиета за „ловене на бримка на чорапогащник“ имаше навсякъде.
– За да си купиш бира в магазина, трябваше да имаш празни шишета.
– Заплатата за завършилите средно образование беше 80 лв., за полувисше – 130 лв., за висше – 155 лв.
– Опашки имаше за лигнин и банани. И за всичко друго!
– Правеха се 15-годишни влогове за кола и след 10-15 години, ако инфлацията не ти е изяла парите, можеше след доплащане до цената на автомобила да получиш заветния модел кола, поръчана преди 15 години.
- Цените в „Мототехника“ от 1989 г.: „Лада Самара“ струваше 10 000 лв.; „Лада 2107“ – 10 500 лв.; „Лада 2105“ – 8900 лв. и т. н. Средната заплата – 200 лв. Сами сметнете колко заплати са били нужни за нова лада. + 15 години чакане!– Толкова хубаво беше, че ни пазеха с автомати по границата за да не избягаме, че и награда се даваше на войниците, ако застрелят някой бягащ от „хубавото“.
– „Гражданството“ – роден си в град Х, жител си на Х, работиш в Х, учиш висше образование само ако за Х има отпусната бройка.
– В граничните райони се отиваше само с „открит лист“, издаден от МВР-то. Нещо като „крепостни селяни“, ама гледани с любов от партията.
– „Кока-кола“ имаше само понякога, но можеше да си купиш само при замяна пълно за празно на стъклените бутилки. Във Враца имаше и „Кооп-кола“ с дъх на лекарство за пломби.
– Имаше трудови лагери на смъртта чак до 1962 г. В тях можеше да влезе човек заради политически виц или неуместно изказване срещу тогавашната власт. Никой не държеше сметка за безброй убити и безследно изчезнали жертви на режима.
– Електричеството – имахме АЕЦ, ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, изнасяхме електричество за съседни държави. А електричеството все не достигаше и имахме режим на тока – 3 часа няма, 1 час има.
– Образованието беше платено от държавата, но имахме право да кандидатстваме само в един университет и в 2 полувисши института. За специалностите „Международни отношения“ и „Международни икономически отношения“ първо се подаваха документи в окръжния комитет на БКП за проверка на фамилията до девето коляно! Да не говорим за предимствата за децата на другарите и партизаните!
– Ергенският данък – хората над определена възраст плащаха за това, че нямат съпруг/съпруга. Семейните, но без деца, плащаха за нещастието си да нямат деца.
– Влажните ни овчи погледи трябваше да гледат единствено към светлото бъдеще и тоталната победа на социализма над капитализма.
КОМЕНТАРИ